آرش منطقی،

طراح و توسعه‌دهنده رابط کاربری

طراحی وبلاگ مینی فید

مینی فید

بیش از ۵ ماه از فعالیت وبلاگ مینی فید میگذره و شامل مطالب مفیدی هست که با گذر زمان ارزش محتوای خودش رو از دست نمیده. این وبلاگ رو به کمک دوستم مهدی راه اندازی کردیم طوری که مسئولیت طراحی با من بوده و مشترکاً در پیاده‌سازی طرح به هم کمک می‌کردیم.

من سعی کردم برای طراحی مینی فید از گاید‌لاین‌های زبان متریال کمک بگیرم تا از این سبک طراحی الهام گرفته باشم. طراحی به گونه‌ای انجام شده که تمرکز خواننده بر محتوای اصلی پست‌ها باشه. طرح اولیه در فوتوشاپ زده شد. هرچند در این طراحی به جزئیات هم توجه شد، اما شخصاً معتقدم PSD نمی‌تونه نسخه نهایی صفحه وب رو ارائه بده. برای همین در طول پیاده‌سازی تغییراتی نیز حاصل شد.

ارتباط من و مهدی در طی پیاده‌سازی این طرح به صورت دورکاری بوده و سعی می‌کردیم تمام نیازهامون رو از طریق تسک منیجر تسکولو و git رفع کنیم. برای این کار هم از سرویس‌های Bitbucket استفاده کردیم.

برای اینکه روال انجام این پروژه برامون راحت‌تر باشه workflowای با gulp ساختیم تا نیازهامون رو راحت‌تر رفع کنه و کد نهایی رو در دو نسخه development و production تولید می‌کردیم. برای مدیریت dependencyها از bower استفاده شده در حالی که برای devDependencyها از gulp استفاده کردیم.

هرچند طراحی متریال مد نظر ما بود، اما از فریمورک‌های متریال استفاده نشده؛ من شخصاً به استفاده از فریمورک‌ها اعتقادی ندارم، در مقابل از لایبرری Bourbon و سیستم گرید Neat استفاده کردیم. همچنین کدنویسی رو تا حد ممکن کامپوننت محور پیش بردیم تا هیچ کدی دو بار نوشته نشه و روند توسعه و نگهداری در آینده راحت‌تر انجام شه. در آینده در این مورد یک مطلب می‌نویسم. همچنین به لطف استفاده از واحد rem در تایپوگرافی، کار ما در طراحی ریسپانسیو راحت‌تر شده بود.

ما در ابتدا از نسخه دوم قلم ایران استفاده کردیم، و اخیراً از نسخه چهارم این قلم که تغییرات زیادی داشته در کنار بهبودهایی که به تایپوگرافی وبلاگ اعمال کردیم، استفاده کردیم و لایسنس آن را در کدها درج کردیم. پیشنهاد می‌کنم دیگر دوستانی که از لایسنس این قلم استفاده می‌کنند هم، لایسنس‌ها رو درج کنند.

در حال حاظر تیم مینی فید با هدف تولید محتوای مفید فارسی در حال فعالیت هست و من هم سعی دارم روند بهینه‌سازی وبلاگ هیچوقت متوقف نشه.